MyFitness

Mida ütleb tervise ja treeningute kohta Sinu veri?

Annika Jürimäe, meditsiinilabori SYNLAB laborispetsialist

Spordivigastused, ületreenimine ja väsimus võivad vaevata nii pühendunud sportlasi kui ka äsja alustanud entusiaste. Kuidas olla kindel, et valitud spordiala, distants ja sellega kaasnev füüsiline koormus on tervisega kooskõlas?

Tark sportlane, nii tipptasemel kui ka harrastaja, peaks regulaarselt pöörama tähelepanu oma tervislikule seisundile. Treeningutega liialdamine ja vale toitumine ei võimalda kehal füüsilisest koormusest taastuda. Sellest tulenevalt võib sooritusvõime väheneda ja vigastused on kergemad tulema. Lihtne võimalus kontrollida oma tervist ja organismi valmisolekut treeninguteks on vereanalüüsid. Asjakohased testid aitavad hinnata üldist tervislikku seisundit, füüsilise koormuse mõju organismile ning sedagi, kas organismil on piisavalt taastumisaega.

Näiteks on laboriarstide sõnul kestvusalade sportlaste verepildis võrreldes teiste alade harrastajatega tihedamini madal hemoglobiini ja raua tase. Hemoglobiini tase väljendab organismi võimet varustada keha hapnikuga. Piisav varustatus parandab lihaste jõudlust ja sooritusvõimet ning vähendab piimhappe kuhjumist lihastesse. Seega on lihaskahjustused ja ebapiisav taastumisaeg verepildist selgelt näha. Lisaks näitab vereanalüüs, kas organismis on olulisemaid mineraalaineid ja vitamiine piisavalt. Mineraalainete puuduse hindamisel on oluline meeles pidada, et organism hoiab nende sisalduse veres võimalikult stabiilsena. Kui sisaldus veres väheneb, on organism sunnitud võtma „laenu” kudedest (nt lihased, luud jt koed) või kokku hoidma ensüümide ja hormoonide tootmise arvelt.

Spordimeditsiini SA spordiarstid ja SYNLAB meditsiinilabori laboriarstid soovitavad esmases tervisekontrollis testida 12 verenäitajat. Näiteks võimaldab C-reaktiivne valk tuvastada põletikke ja infektsioone ning on vajalik südame-veresoonkonnahaiguste riski hindamiseks. Suurenenud kolesterooli tase veres on üks peamine südame- ja veresoonkonna haiguste (nt südamelihase infarkt ja insult) riskifaktor. Aspartaadi aminotransferaasi (ASAT), kreatiniini ja kreatiini kinaasi analüüsid võimaldavad hinnata füüsilise koormuse sobivust, treeningu järgset taastumist, lihasmassi ja tuvastada lihastraumasid. ASAT-i sisaldus veres suureneb nt südamelihase kahjustuste puhul. Organismi taastumisele, lihaskonda tugevalt kahjustanud treeningutele, aga ka neerutalitluse häiretele viitab uurea analüüs. Ferritiin näitab organismi rauavarusid, võimaldades tuvastada aneemia sagedasemat põhjust ‒ rauapuudust. Raud on vajalik keha hapnikuga varustamisel, energia tootmisel ning immuunsüsteemi funktsioneerimiseks. Luude koostisesse kuuluva kaltsiumi imendumiseks on oluline magneesium, mis ühtlasi võimaldab paremat sooritust, säilitada kauem energiat ja taastuda kiiremini. Nende mineraalide valele vahekorrale võivad viidata lihaskrambid. D-vitamiin mõjutab valkude sünteesi lihastes, soosib organismi immuunsust, luude ainevahetust ja vähendab luumurdude tekke riski.

Paljude verenäitajate puhul võib kõrvalekalle normist kulgeda inimese jaoks esialgu ilma eriliste sümptomiteta. Siin on abiks vere regulaarne kontrollimine aasta-paari tagant. See aitab märgata kehas toimuvaid muutusi ning on abiks toitumis- ja treeningplaani koostamisel.

7x personaaltreening = tasuta SYNLAB tervisesportlase pakett

Sulge

MyFitness uudiskiri

Liitu MyFitnessi uudiskirjaga ja oled alati kursis meie uuemate treeningute, klubi uudiste ja koostööpartnerite heade pakkumistega!

 

*Luban AS´il My Fitness mulle saadetavates e-kirjades kasutada jälgimispiksleid allolevatel eesmärkidel:
1. Kvantitatiivse info kogumise analüütilisel eesmärgil, hindamaks millise sisuga e-kirjad inimesi huvitavad, et vastavalt sellele kujundada e-kirjade sisu.
2. Kinnitamaks e-kirja kättesaamist, tõendamaks võimaliku vaidluse korral, kas isik on e-kirjas sisalduva info kätte saanud või mitte.

Tutvu meie privaatsusteatega.

Sulge

Logi sisse

Ei ole veel liige? Liitu!

Unustasid salasõna?