MyFitness

Kuidas alustada treeningutega pärast vigastusest paranemist, kui valu on kadunud?

Kirjutas: personaaltreener ja füsioterapeut Martin Kiho

Pärast seda, kui sul on tekkinud vigastus, on äärmiselt oluline, et vigastus saaks korralikult välja ravitud. Vastasel juhul võib probleem muutuda krooniliseks ja kogu taastumisprotsess venida kuude pikkuseks. Taastumisprotsessiks vajalikud suunised saad arstilt või füsioterapeudilt. Õigesti käitudes on võimalik vigastusest kiiremini taastuda ja oma tavapärase eluga jätkata. Pärast taastumisperioodi on vaja aga korduvvigastuse vältimiseks läbi mõelda veel mõningad asjad.

Arvad, et oled terve? Lase ennast spetsialistil igaks juhuks üle vaadata

Pärast vigastust, kui valu on kadunud, võib tekkida tunne, et nüüd on õige aeg taasalustada treeningutega. See tunne võib olla petlik. Võib juhtuda, et tegelikult pole keha veel koormusteks valmis. Et sa ennast uuesti ei vigastaks, oleks tark mõte minna arsti või füsioterapeudi juurde, kes sind üle vaataks ja annaks omapoolse hinnangu, kas keha on tõepoolest treeninguteks valmis. Vastasel juhul võib vana vigastust uuesti korduda ja kogu raviprotsess on vaja uuesti läbi teha. Seda sa ju ei tahaks.

Mentaalne valmisolek

Ära nõua enda kehalt liiga palju. See, et sul vigastus tekkis, tähendab, et midagi sai tehtud treeningute käigus valesti. Tõenäoliselt olid kas raskused, koormused, mahud või intensiivsus liiga suur sinu kehale. Või ei andnud sa kehale piisavalt puhkust. Taastumine treeningute vahel on samuti väga oluline.

Alusta treeningutega tasapisi

Kui sa olid vigastatud, siis kõige rumalam asi, mida sa teha saad, on jätkata sealt, kus kohas sa pooleli jäid. Koormused peaks olema 50% madalamad võrreldes sellega, mida sa tavapäraselt tegid. Alustama peab vaikselt ja päev-päeva või nädala kaupa koormusi tõstma. Kui sul tekkis näiteks vigastus rinnalt surumisel, siis tark oleks alustada hoopis seina najal kätekõverdamistega. Edasi põlvedel kätekõverdamised ja seejärel tavalised toenglamangus kätekõverdamised. Alles siis, kui need harjutused on valuvabad ja keha peab koormusele vastu, saab edasi minna kerge kangi alla ning tasapisi sinna raskusi juurde lisada. Jooksmise puhul tuleb lähtuda sellest, et kui sa muidu jooksid 10km, siis pärast vigastusest taastumist tuleb alustada 30 minutist ja siis vaikselt mahtu tõsta. Tasa ja targu – liigne agarus on ogarus.

Kuula enda keha

Kui sa tunned trennis valu, siis see ei ole kindlasti okei. Läbi valu harjutamine asja kindlasti paremaks ei tee ja võib üsna kindel olla, et asi läheb taaskord hullemaks ja oled alguses tagasi. Samas kerge ebamugavus on okei. Kuigi sa pead arvestama, et kerge ebamugavuse ja valu vahel on väga õhuke piir. Ehk hetk, kus ebamugavus muutub valulikuks, on signaal sulle, et antud tegevus tuleb lõpetada koheselt. Sellest võid järeldada, et valitud koormus oli hetkel veel liig ja uuesti võiks proovida päeva või paari pärast või mõningatel juhtudel hoopis koguni nädala pärast.

 


Martin Kiho

Nagu kala vees, on Martin spordi sees. Martin on enda elus tegelenud väga paljude spordialadega. Tänu sellele ta teab, kuidas keha liigub ja mida peab tegema, et keha liiguks veel paremini ja efektiivsemalt. Martin on töötanud füsioterapeudina sportlastega aastast 2010. Ta on tulnud kahel korral Eesti meistriks nii jalgpallis (FC Flora) kui ka saalihokis (SK Augur). Ühe hooaja oli Martin füsioterapeudiks Eesti Laskesuusakoondises, ning kaheksa aastat oli Martin Eesti Jalgpalli Liidu füsioterapeut meeste-, naiste-, ja noortekoondistele. Martin teab, kuidas vigastused tekivad ja kuidas neist taastuda võimalikult efektiivselt.

 

  • Personaaltreening 1x – 50.00€
  • Personaaltreening 7x – 333.00€
  • Kehaanalüüs – 15.00€
  • Füsioteraapia – 50.00€
  • Füsioteraapia 7x – 333.00€

Klubid: Balti Jaama Turg, Rävala

Võta ühendust

 

Sulge

MyFitness uudiskiri

Liitu MyFitnessi uudiskirjaga ja oled alati kursis meie uuemate treeningute, klubi uudiste ja koostööpartnerite heade pakkumistega!

 

*Luban AS´il My Fitness mulle saadetavates e-kirjades kasutada jälgimispiksleid allolevatel eesmärkidel:
1. Kvantitatiivse info kogumise analüütilisel eesmärgil, hindamaks millise sisuga e-kirjad inimesi huvitavad, et vastavalt sellele kujundada e-kirjade sisu.
2. Kinnitamaks e-kirja kättesaamist, tõendamaks võimaliku vaidluse korral, kas isik on e-kirjas sisalduva info kätte saanud või mitte.

Tutvu meie privaatsusteatega.

Sulge

Logi sisse

Ei ole veel liige? Liitu!

Unustasid salasõna?