MyFitness

Kas ma võiks vajada toitumisnõustaja või -terapeudi abi?

Me langetame päevas umbes 200 erinevat toiduga seotud otsust, teadvustades ise vaid murdosa nendest mõtetest. Kuna toit on meie eksisteerimiseks vajaliku energia allikaks, puutume tahes-tahtmata sellega igapäevaselt kokku ja mõjutame tehtavate toiduvalikutega enda enesetunnet rohkem kui ehk arvatagi oskame.

„Sa oled see, mida sööd“ on sügavamõttelisem ütlus, kui esmapilgul tundub.

Internet on põhjatu infoallikas, ent enne, kui midagi tõesena võtta ja järgimata hakata, tasub veenduda allika teaduspõhises lähenemises ja usaldusväärsuses. Erinevaid elustiili-, toitumise- ja liikumisalaseid nõustajaid ning coache on nii palju, et võtab silme eest kirjuks. Veelgi rohkem tuleb meedias ja igapäevastes vestlustes teemaks, mida süüa ja mida mitte, mis on hea ja mis annab vastupidise efekti. Seega 200 toiduga seotud otsust päevas ei olegi nii utoopiline number, kui alguses ehk tundus. Tihti seatakse endale toitumise osas ka põhjendamatuid piiranguid ja arvatakse, et selline eriline toitumine peab ju ometigi andma soovitud efekti. Tasakaalustatud toitumise põhimõtted on lihtsad, arusaadavad ega sea toiduvalikule piiranguid. Mis on aga liiga lihtne, ei saa ju ometigi olla tõhus?

Vajaduspõhine ja tasakaalustatud toitumine tagab meile optimaalse kehakaalu, hea enesetunde, tugevama immuunsuse, närvisüsteemi toimimise, korrapärase seedimise, energilisuse jms. Kui välja jätta emotsioonid, siis erinevate isude puhul võib olla tegu organismi appikarjega mingi aine puuduse korral, mis enamasti tekib ühekülgsel, ent ka valikulisel toitumisel. Lähenemine ainult läbi makrode ja kalorite ei ole piisavalt pädev. Väljaõppe saanud nõustajate poole pöördumist ei pea häbenema või kartma ja alati ei pea olema mingisuguse suure probleemiga kimpus. Nõu saab ka lihtsamate küsimuste ja kasvõi toiduvaliku mitmekesistamise osas. Vastava eriala spetsialiste koondab Eestis kaks erialaorganisatsiooni: Eesti Toitumisnõustajate Ühendus ja Eesti Toitumisteraapia Assotsatsioon. Koos vastava riiklikul tasemel koolitatud nõustajaga leiad ehk lahenduse enda murekohtadele ja enda jaoks toimivama, jätkusuutliku, tervist toetava ja elustiiliga sobituva toitumisplaani.

Kuidas aru saada, millal pöörduda nõustaja ja millal terapeudi poole?

Toitumisnõustaja pädevuses on jagada toitumis- ja liikumissoovitusi tõenduspõhistele materjalidele tuginedes. Ehk kui Sa oled täiesti terve inimene ja soovid oma menüüd tervislikumaks muuta parema enesetunde ja elukvaliteedi nimel või kehakaalu langetada/tõsta, siis on nõustaja juurde pöördumine just õige valik.
Toitumisterapeudi poole pöördu, kui lisaks eelnimetatule on Sul ka mõni haiguslik seisund. Näiteks kui on tegu seedeprobleemide (GERD, refluks, tsöliaakia), diabeedi, kehvveresuse, südame-veresoonkonna haiguste, neerupuudulikkuse, vähi, allergiate, osteporoosi, toitumishäiretega või oled läbinud maovähendusoperatsiooni jm. Pöördumise põhjus võib olla ka kaalulangetus, kuid kui inimesel on lisaks ka kaasuv haigus, siis toitumisnõustaja pädevusest ei piisa ja pöörduda terapeudi poole. Toitumisterapeut võib olla läbinud täiendkoolitusi ning spetsialiseerunud seeläbi mõnele spetsiifilisemale valdkonnale nagu geneetilised haigused, keerulisemad seedeprobleemid, autism jt. Toitumisterapeut ei määra ravi, vaid aitab nõuannetega, kuidas toitumisega toetada arsti poolt määratud ravi, kuidas vältida haiguse süvenemist ning suurendada krooniliste haiguste puhul heaolutunnet.

Mõlema spetsialisti puhul on kuulumine erialaühingusse või riikliku kutse omamine kvaliteedi näitaja. Spetsialist lähtub oma töös teaduspõhisusest ning järgib eetikakoodeksit ja muid valdkonna õigusakte. Tee õige valik ja usalda spetsiaalse väljaõppe saanud asjatundjaid ning tule nõustamisele – saad oma küsimustele vastused, ideid toidulaua tasakaalustamiseks ja mitmekesistamiseks ning Su keha tänab sind selle eest!


Kendra Kairi Vaino, toitumisterapeut (EKR6)

Kendra liitus MyFitnessi meeskonnaga 2009. aastal personaaltreenerina ja juhendab täna erinevaid rühmatreeninguid ning 12-15 aastaste noortetreeninguid. Aastast 2012 töötab hindajana ja Instructor Coachina LesMills Nordic meeskonnas.

Kendra on riikliku kutsega toitumisterapeut (EKR6), mis on hetkel antud vallas kõrgeim spetsialisti tase Eestis ja Euroopas. Tema pädevuses on lisaks kaalulangetamisele ja tervislike toitumise juhistele ka erinevad haiguspuhused juhtumid (südame-veresoonkonna haigused, bariaatrlised patsiendid, toitumishäired, migreen, seedeprobleemid jpt), kus õige toitumine saab arsti poolt määratud ravi toetada.

Kui soovid oma teekonnale värsket starti, võta julgelt Kendraga e-maili teel kendra.vaino@myfitness.ee või uuri lähemalt Kendra kodulehelt https://foodandfitness.ee/

Algus on vaid ühe otsuse kaugusel!

Sulge

MyFitness uudiskiri

Liitu MyFitnessi uudiskirjaga ja oled alati kursis meie uuemate treeningute, klubi uudiste ja koostööpartnerite heade pakkumistega!

 

*Luban AS´il My Fitness mulle saadetavates e-kirjades kasutada jälgimispiksleid allolevatel eesmärkidel:
1. Kvantitatiivse info kogumise analüütilisel eesmärgil, hindamaks millise sisuga e-kirjad inimesi huvitavad, et vastavalt sellele kujundada e-kirjade sisu.
2. Kinnitamaks e-kirja kättesaamist, tõendamaks võimaliku vaidluse korral, kas isik on e-kirjas sisalduva info kätte saanud või mitte.

Tutvu meie privaatsusteatega.

Sulge

Logi sisse

Ei ole veel liige? Liitu!

Unustasid salasõna?