MyFitness

Emadepäeva kuul teeme algust viiest artiklist koosneva MOVE blogi sarjaga, mis kajastab kahe meie suurepärase liikme – Annika ja Ketteri – teekonda raseduseaegsetel ja -järgsetel treeningutel. Läbi kogemuslugude anname nõuandeid ja nippe kuidas treenida raseduse ajal, taasalustada treeninguid peale sünnitust ning kas ja kuidas on võimalik leida aega treenimiseks koos beebiga.

Endisele võistlussportlasele ja õpetajale Annikale
on toeks MyFitnessi personaaltreener Monika Kahro, kellel on pikaajaline personaaltreeneri ning toitumisnõustaja kogemus ja kes ka ise oma veidi üle aastase tütre kõrvalt on alates rasedusest kuni tänaseni püsinud jätkuvalt aktiivne ja sportlik.

Laulja Ketterile (artistinimega Kea) on toeks 4-lapse ema ja 24-aastase treeneritöö ning 10-aastase toitumisnõustaja kogemusega MyFitnessi personaaltreener Ethel Igatt. Ethel on olnud edukalt toeks väga paljudele naistele, kes peale lapseootust näinud vaeva sünnituseelse vormi taastamisel.

I OSA: “Kuidas leida aega trenniks väikelapse kõrvalt?”

Annika, kirjelda enda kogemust kuidas treenida väikelapse kõrvalt.

Olen võistlusspordiga tegelenud peaaegu kogu oma elu, seega olin juba enne rasedust füüsilist aktiivne ja tervislike eluviisidega. Minu keha oli ja on harjunud tugeva füüsilise koormusega. Seetõttu tegin treenimisega algust juba paar päeva pärast sünnitust. Ida-Tallinna Keskhaigla sünnitusmajast sain arstilt voldiku koos harjutustega. Seal oli kirjas järgnev: ,,Alustage vaagnapõhjalihaste kergete pingutustega kohe sünnituse järel (esimese 24 tunni jooksul), ka õmbluste ja turse korral. Kerge lihastöö aitab parandada vereringet ja vähendada turset.“ Kokku tegin neid umbes 15 minutit päevas kaks-kolm nädalat.

Samal ajal alustasin lühikeste jalutuskäikudega, mis muutusid iga nädal pikemaks ja kiiremaks kuni lõpuks suutsin mõned minutid sörkida. Alguses oli keeruline õige hingamine kätte saada. Kui laps sai 1,5 kuuseks, hakkasin kiirkõnni tempos sõrkima. Kolm kuud hiljem suutsin juba 25 minutit sörkida. Tegin seda siis, kui mees oli töölt koju jõudnud ja kasutasin seda aega, et pead tuulutada. Õues üksi olemine andis energiat juurde, kuigi jooksma minnes olin tihti väga väsinud.

Kuidas oled selleks aja leidnud ja milliseid nippe kasutad?

Lapse viiekuuseks saamisel liitusin MyFitnessiga eesmärgiga käia beebiga võimlemas ja ujumas. Sõbrannalt sain prooviks mitu tasuta voucherit ja nende trennide käigus tuligi mõte liituda. MyFitnessi kuukaart maksis sama palju kui neli beebi trenni kuskil mujal. Lisaks saan piiramata koguses lapsega ujuda ja ise trenni teha.

Algul tekitas trenni minek süümepiinu, sest mees või vanemad pidid selleks ise lapsega tegelema ning see tundus minu kohtustusena. Tegelikult tunneb mees tööpäevadel lapsest väga puudust ja veedab temaga aega suurima heameelega. Ta on lapse kasvatamisesse väga kaasatud ja see on suur õnn. Lugesin ühest raamatust, et inimesed on evolutsiooniliselt harjunud elama hõimudes ja üksteise aitamine on tavaline. Samuti lugesin ka seda, et sünnitusjärgne depressioon tekib just üksi-kahekesi toimetamise pärast pea kümnendal emal ja isal. Tänu nendele mõtetele, hakkasin julgemalt oma ema ja ämma abi küsima. Seega saangi kolm korda nädalas trenni teha nii, et mees on lapsega pärast tööd kodus või võimalusel hoiab last üks meie emadest.

Variandiks on ka kodus treenimine, mida olen ka koos beebiga teinud. See teeb talle palju nalja, aga tervet trenni koos ei jõua teha, kuna ta väsib ära. Kodus treenimist teen pigem harva, sest naudin keskkonna vahetust ja jõusaalis olevate suurte raskuste tõstmist. Olin varasemalt väga aktiivse eluviisiga ja kasvõi kord nädalas võõraste inimeste nägemine toob sellest kodusest elust korraks välja.

Mis on beebi kõrvalt treenimise juures kõige raskem ning kuidas oled taktistused ületanud?

Kõige suurem väljakutse beebi kõrvalt treenimisel on unepuudus. Kui lapsel tulevad hambad, haigestub või on näiteks uneregressioon, siis sel juhul on ärkamist öösel mitu korda ja laps ei taha päeval enam magama jääda. Sellisel juhul proovin päeval koos lapsega magada või kui väga hull on olla, siis lükkan trenni edasi. Pigem teha nädalas kolme trenni asemel kaks kui üldse mitte teha.

Kuidas oled arenenud läbi personaaltreeneriga koostöö?

Monikaga kord nädalas treenimine on olnud mulle väga kasulik. Kui mees saab kodukontorit teha või on pühad, siis olen käinud üksi või koos beebiga trennis. Käisime näiteks viimane kord pärast ühist trenni lapsega ujumas, mis talle väga rõõmu pakkus.

Personaaltreeningud on andnud mulle õige ja efektiivse tehnika harjutuste tegemisel. Oskan lapse tõstmisega seotud vigastuste ennetamist ja leevendamist (nt alaselja, õla, küünarnuki ja randme valu puhul). Olen keskendunud turja pinge vähendamisele ning kehahoiaku parandamisele. Sain ka näiteks teada, et mul on diastaas ehk kõhulihaste lahknemine.

Treeneriga koos treenimine on andnud lisaks ka palju uusi teadmisi. Olin selle üle üllatunud, kuna olen üle 15 aasta kergejõustikuga tegelenud. Monikaga koos treenides pingutan nii palju, et pärast on keha mitu päeva kange. Praeguseks oleme koos treeninud kuu aega ja mul on juba jõunäitajad, parem kehahoiak ja ümbermõõdud vähenenud märgatavalt. Jään põnevusega ootama, mis veel kolme kuuga juhtuda võib!

Mida teha kui kardad, et jääd trenni hiljaks või ei saagi lõpuks tulla ja pead trahvi maksma?

Ise pole ennast beebitrennidesse registreerinud. Kui lapsel uneajad klapivad ja tuju on hea, siis lähen lihtsalt kohale. Seni pole olnud sellist olukorda, et rühm oleks täis või hilinejaid sisse ei lastaks. Pisikestega võib kõiksuguseid ootamatusi ette tulla ja keegi pole seni pahandanud.


Monika, millised on parimad rühmatreeningud, mida saaks teha ka nii, et laps on emaga kaasas?

Treeninguteks väikse lapsega sobivad kindlasti jõutreeningud stuudios treeneriga, kodused jõutreeningud, ujumistrennid ning ka erinevad spetsiaalsed beebi-emme treeningud, mida meil MyFitnessis pakutakse. Jõutreeningute puhul tuleb kindlasti silmas pidada, et iseseisvalt koos beebiga jõusaalis treenida kahjuks ei ole võimalik. Küll aga stuudiot on võimalik broneerida koos personaaltreeneriga, kui on soovi lihvida enda vormi või saada tuge treeningutega uuesti alustamiseks. Samuti võib treener koostada emale kava, mida saab kodus koos beebiga sooritada, kus areng oleks piisav ja taastumine toetatud.

Kui väike laps on nõus ilma emata veeta 30 minutit üksi ja ema saaks näiteks täitsa ise trenni minna?

MyFitnessi lastehoid on lastele alates 2. eluaastast. See annab suurepärase võimaluse samal ajal treenima minna, kui pisike mängib teiste lastega. Enne seda oleks variandiks leida mõni tore lähedane, kes on nõus vahest lapsega tegelema. Psühholoogiliselt on väga oluline toetada ema taastumist ning anda emale kasvõi kolm korda nädalas aega iseendale. See annab ka võimaluse külastada erinevaid treeninguid või esialgu teha rahulikku liikumist lindil, jõusaalis või basseinis.

Psühholoogiliselt on väga oluline toetada ema taastumist ning anda emale kasvõi kolm korda nädalas aega iseendale.

Peale sünnitust soovitan alguses olla ettevaatlik kõhulihaste treenimisel rühmatreeningutes. Eelnevalt tuleks kontrollida, kas kõhulihased vajavad taastumiseks aega või esineb kõhu sirglihase lahknemine ehk diastaas. Seda saab kontrollida nii iseseisvalt kui oma arsti või personaaltreeneriga. Esimesed kaks kuud peale sünnitust soovitan vaid liikuda, teha kergemat ujumist ning anda kehale naturaalselt aega taastumiseks. Hiljem saab arsti loal hakata pihta jõutreeningutega. Piisab täiesti 2-3 korda nädalas, kasvõi 30-45 minutit koos toetava toitumisega.

Millised on võimalused vastupidavustreeninguteks koos väikelapsega?

Väikelapsega koos on võimalik teha trenni stuudios personaaltreeneriga. Treener saab koostada personaalse toetava kava, mida saab iseseisvalt kodus oma lapsega sooritada ning aitab enda arengut kontrollida. MyFitnessi spordiklubides on ka erinevaid beebi ujumisi, beebi ja emme trenne ning igati soovitatav on teha ka liikumisi värskes õhus.

Kuidas tekitada treeningrutiin nii, et see sobituks lapse rutiiniga?

Soovitan kindlasti noorel emal võtta vabalt, mitte miski ei lähe väikeste lastega nii nagu soovid. Rutiini peale surudes võib tekkida hoopis pinge, mitte mõnus energia, mis on treeningute jaoks vajalik. Seega soovitan personaaltreeneriga teha kava, mida saab koos lapsega või lapse une ajal iseseisvalt sooritada. Sel juhul ei sõltu treening kellaajast ega ka lapse unest. Soovitan peale esimest kahte kuud taastumist alustada treeningutega 2-3 korda nädalas beebiga ja iseseisvalt. Beebiga treenimine võib muutuda nauditavaks ajaks nii emale kui lapsele.

Alati võib käia treeneri juures tehnikat kontrollimas või uus kava luua iga nelja nädala tagant. Kui näed, et hakkab tekkima lapse enda une/elu rutiin, siis saad ka näiteks selle järgi treeninguid sättida. Ainuke oluline aspekt oleks toitumine ning baastoitumine hoida võimalikult toitaine rikas kohe alguses. Selleks, et emal oleks piisavalt toitaineid iseenda energia taastamiseks ja tuju üleval hoidmiseks selle imelise uue elu jaoks.

Soovitused värskele uuele emale uue vormi loomiseks:

  • Peale sünnitust võta aega taastumiseks ning jälgi toitumist. Tuleb veenduda, et saaks piisavalt toitaineid ja kindlasti vedelikke imetamiseks.
  • Siiralt soovitan süüa iga paari tunni tagant ning veenduda, et iga toidukord sisaldaks kindlasti teravilja, valguallikaid, salatit, juurvilju, puuvilju ja marju. Hea nipp on vahel mõni toidukord ka smuutiks teha.
  • Liikuda võib peale sünnitust kohe, aga pigem mõistlikult ja vähe korraga.
  • Suures pildis tuleb leida enda jaoks see õige viis treeninguteks, leida ka mängulisus ning kindlasti iseennast toita. Võimalusi on palju, lihtsalt tuleb alustada!
  • Tuju olgu laes, kõht täis parimat toitainerikast toitu ning treeningutega alustame alles peale kahte kuud.

Sulge

MyFitness uudiskiri

Liitu MyFitnessi uudiskirjaga ja oled alati kursis meie uuemate treeningute, klubi uudiste ja koostööpartnerite heade pakkumistega!

 

*Luban AS´il My Fitness mulle saadetavates e-kirjades kasutada jälgimispiksleid allolevatel eesmärkidel:
1. Kvantitatiivse info kogumise analüütilisel eesmärgil, hindamaks millise sisuga e-kirjad inimesi huvitavad, et vastavalt sellele kujundada e-kirjade sisu.
2. Kinnitamaks e-kirja kättesaamist, tõendamaks võimaliku vaidluse korral, kas isik on e-kirjas sisalduva info kätte saanud või mitte.

Tutvu meie privaatsusteatega.

Sulge

Logi sisse

Ei ole veel liige? Liitu!

Unustasid salasõna?

MyFitness