MyFitness

Elule avatud Heldur Harry Põlda

Tekst: Kadri Eisenschmidt. MOVE by MyFitness 2019/2020

Heldur Harry Põlda (23) on tõusev täht Eesti muusikataevas. Tegelikult end küll ooperilauljaks koolitanud noormees kogus laiemas avalikkuses tuntust sel kevadel ja suvel Rahvusooper Estonia laval etendunud hittmuusikalis „West Side Story”, kus tema kanda oli meespeaosa Tony roll.

Lavastus oli haruldane, sest esimest korda toodi Eestisse paralleelselt kohalike staaridega näitlema ka briti trupp. Harry pidi Tony rolli aga suisa mõlemas keeles ära õppima – juhuks kui ingliskeelse trupi meespeaosatäitja Cameron ei oleks mingi põhjusel saanud oma rolli täita, oli Harry mõeldud talle asendajaks. Et Harry lõpetas hiljaaegu Londonis kooli nimega Guildhall School of Music & Drama, ei ole inglise keel tema jaoks mingi probleem. Kui see aga veel ei illustreeri lavastuse komplekssust, teeb seda ehk tihe proovigraafik: harjutati kaks korda päevas, kuuel päeval nädalas. Samuti eeldab rolli sisseelamine ja sellega suhestumine pühendumist ka iseenda arengule ja pingutamist isiklikus plaanis. Ooperilauljale on suur teksti ja näitlemistöö osakaal pigem uus asi. „See on olnud väga intensiivne töö,” sõnab ta, mida kinnitab asjaolu, et ta tõmbas ta proovides tervelt kaks korda selja ära.

Foto: Veljo Poom

Laulmine eeldab füüsilist vormi

Kuidas hoida niivõrd suure koormusega sõbralikult oma tööinstrumenti ehk oma häält? „Minu hääl ei ole mina,” sõnab Harry. „See on osa minust, aga kui hääl on ära, siis see ei ole halb elu. See on lihtsalt kehv päev. Ja see võib homme juba unustatud mure olla,” selgitab ta ja lisab, et suuresti toetab tema tööd ja „instrumendi korrashoidu” füüsiline vorm ehk treening. „Trenn maandab kindlasti igasuguseid pingeid. Olen selles leidnud tasakaalustava jõu töö, füüsilise koormuse, aga ka vaimse pinge vahel,” selgitab Harry.

Hiljuti tegi ta kannapöörde oma treeningharjumustes. „Hakkasin trennis käima hommikuti. Väga mugav on MyFitnessis juba enne proove ära käia. Tavaliselt olen hiljemalt kell kaheksa hommikul juba trennis ning seejärel olen valmis ülejäänud toimetustele vastu astuma. Tundsin, kuidas energia sellest muutus. Mul oli palju parem olla! Kogu päeval on teistsugune rütm ning palju pingevabam olek,” kirjeldab ta. Tõepoolest, seda õhkub ka tema igast liigutusest. Avalik tähelepanu ja suur koormus pole kuidagi varjutanud tema rõõmsameelsust ja kõige meeldivamas võtmes lihtsat olekut.

Foto: Silver Õun

Õigel ajal, õiges kohas

Sellele aitab kindlasti kaasa kontrast, mis Eestisse naasmisega kaasnes. Siin naudib ta koos oma armsama, Joannaga matkamas käimist ning erinevatesse looduskaunitesse kohtadesse väljasõitude tegemist. „Jalutamine, jooksmine ja üleüldse keskkonna vaheldusrikkus hoiab pea selge ja olemise värskena,” räägib laulja. „Londonis on elutempo ikka hoopis teine, palju hektilisem,” selgitab Harry. „Teinekord möödus päevi nii, et nägime teineteist vaid vilksamisi, sest graafikud ei kattunud üldse.” Seda enam hindab sel suvel abiellunud paar mitmekülgsust, mida Eestimaal pakkuda on. „Kui elu seda lubab, tahaksin edaspidi ikkagi Eestis elada,” ütleb Harry tundes, et on just praegu siin, kus ta olema peab.

Ehkki suve veetis Harry puhkamise ja pulmade lainel, ei ole kuhugi kadunud tema entusiasm töötamise suhtes. Vastupidi, „West Side Story” kogemus sütitas temas muusikalivaimustuse. „„West Side Story” oli väga haarav oma muusikalise väljakutse poolest. See on stiililt mõjutatud nii džässist kui ka latiinomuusikast, kuid jääb tehniliselt siiski klassikalise muusika piiridesse. See on huvitav kombinatsioon popp-etendusest ja klassikalisest muusikast,” selgitab ta. Pärast etenduste lõppemist on Harry jätkanud Rahvusooper Estonias stipendiaadi kohal, veidi väiksemates rollides kui Tony oma. Seda selleks, et arendada oma lavakogemust. Just samal põhjusel ei välista ta veel mõnda välismaale kolimist tulevikus. „Karjääri huvides tahaksin proovida erinevaid õppeprogramme ka teistes maailmakuulsates ja suurtes ooperimajades, nagu London Royal Opera House või Bayerische Staatsoper. Ooperilaulja elu ongi liikuv ja vahelduv. See kujundab hea ning mitmekülgse artisti,” jääb Harry avatuks võimalustele, mis elul pakkuda on. „Kõik tuleb, kui elu usaldad. Nii oled alati õigel ajal õiges kohas.”

Liitu MyFitnessiga

Sulge

MyFitness uudiskiri

Liitu MyFitnessi uudiskirjaga ja oled alati kursis meie uuemate treeningute, klubi uudiste ja koostööpartnerite heade pakkumistega!

 

Tutvu meie privaatsusteatega.

Sulge

Logi sisse

Ei ole veel liige? Liitu!

Unustasid salasõna?

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?