MyFitness

Treener õppis minu pärast viipekeele ära!

Tekst: Kadri Kütt. MOVE by MyFitness 2019/2020

Argo Purv jõudis spordiklubisse küll aastaid tagasi, aga talle kui kurdile ei ole teekond mugavate treeninguteni sugugi lihtne olnud. Nüüd on Argo eeskujuks nii kurtidele kui ka kõigile teistele, sest tema juba trenne vahele ei jäta ja pürgib järjest paremate tulemuste poole.

Argo hakkas aktiivsemalt treenima 2011. aastal, kui tundis, et kehakaalu on liiast ja mandlite operatsiooni järel soovitati tal rohkem sportida. Argo alustas jooksmisega, mis aitas kaalu kaotada, aga lihaseid juurde ei kasvatanud. Sel ajal olid spordiklubid just tekkinud, aga kurdina pelgas Argo neid külastada. Ta hakkas otsima sõpra, kellega koos oleks julgem trenni minna. Lõpuks jõudis Argo ühe klubi BodyPumpi tundi. „Tahtsin proovida, kuidas suhtlemine toimib ja andsin treeneritele teada, et ma küll ei kuule, aga ma ei vaja ka eraldi tähelepanu. Ma ei olnud tol ajal nii julge küsima ja nii hakkasid mu põlved sellest trennist valutama, ju siis tegin tehnikat valesti.” Pärast esimest luhtunud katset otsustas Argo teise spordiklubi kasuks ja võttis endale personaaltreeneri. „Vestlesime treeneriga kirja teel ja paberil, aga see ei olnud üldse mugav. Proovisin uuesti BodyPumpi, aga see ikka ei sobinud mulle ja andsin taas alla.” Kolmandal katsel jõudis Argo MyFitnessi Viru klubisse, kus ta kohtus juhuslikult treener Martin Kõrvaga, kes oli koostööks kohe valmis. Argo hakkas koos sõbraga Martini juures rühmatreeningutes käima. Nad püüdsid viipekeeles hakkama saada, sest Martin haaras seda lennult. „Martin õppis käemärgid kiirelt ära ja me ei pidanud kirjutama. BodyPumpi tundides oli ta mu juures ja näitas, kuidas harjutusi õigesti teha. Sain esimest korda teada, mida ma valesti teen.”

Martinil tekkis sellest huvi viipekeel korralikult selgeks saada. Argo kohtus temaga aeg-ajalt kohvikus, kus ta treenerile erinevate sõnade viipeid õpetas. Sõrmendamise ehk sõnade tähthaaval viipamise omandas Martin ruttu, rühmatundides viiples ja rääkis ta paralleelselt. Martini ja Argo koostöö on imeilus lugu teineteise motiveerimisest: Martin tegi kõik selleks, et Argol oleks mugavam trennis käia. Argo motiveeris Martinit õppima midagi uut ja olema mitmekülgsem treener kõigile sihtgruppidele.

Alguses käis Argo vaid BodyPumpis, aga 4−5 aasta möödudes hakkas ta ka teisi rühmatunde proovima. „Teised treeningud on vaid kuuljatele suunatud, aga ma astusin mugavustsoonist välja ja olen käinud ka BodyAttackis ning BodyCombatis. Keskendun nüüd rohkem just sellele, mis minu keha arendamiseks sobib ja treenisin vahepeal ka Asko Külmsaarega. Kutsusin ka oma sõpru temaga treenima ja võimalusel oli isegi viipekeele tõlk kaasas. Filmisime treeninguid ja saime neid hiljem järele vaadata. Asko sai meiega suheldes hakkama ja umbes aasta jooksul haris ta meid lisaks trennidele ka toitumise osas. Praegu on teiste kurtide huvi treenimise vastu raugenud või nad valivad kergemaid tunde. MyFitnessis oskab nüüdseks aga veidi viipekeelt ka treener Monika Soop.”

Iseseisev entusiast

Pärast seitset aastat treenimist on Argo iseseisev ja käib üksi või kurtidest sõpradega jõusaalis lihaseid kasvatamas. Ta teab, mida ja kuidas teha, ning on eesmärgiks seadnud kena, toonuses välimuse. Kahtluse korral küsib ta treeneritelt nõu, aga enamasti järgib ta aja jooksul paika loksunud plaani. Kuni kuuel korral nädalas võib Argot jõusaalist leida, aga vahel satub ta ka uusi rühmatunde katsetama. MyFit Abs on üks trennidest, mis talle sobib. Lisaks treeningutele võtab Argo osa spordiüritustest, jooksmiseks eelistab ta enamasti lihtsalt metsas omaette sörkida. Spordiüritustel räägitakse palju, aga viipekeele tõlki ei ole ja kurtide jaoks läheb info kaduma. Sellegipoolest on Argo korduvalt osalenud MyFitness Viimsi Jooksul ja MyFitness Madness Race’il.

Argo jaoks oli spordiklubis treeningutega alustamine keeruline ja kuigi ta on nüüdseks kogenud harrastaja, on uutes tundides õigest tehnikast ning hingamisest keeruline aru saada. Mõnikord tuleb treener ja näitab talle keha peal, kuidas harjutust teha või saab ta teiste treenijate liikumist jäljendada, aga palju olulist infot jääb puudu.

Argo ei jäta aga põhjuseta trenne vahele, jõusaal ja MyFitness on tema teine kodu, kus laiskusele ruumi ei jagu. Ta treenib sisemise motivatsiooni baasilt, mis on teda lapsepõlvest saadik sportima innustanud. Argo on Eesti Kurtide Spordiliidu liige, korraldab võistlusi ja osaleb neil ka ise. MyFitnessis treenimisele lisaks mängib ta võrkpalli ja käib ujumas. Trennidest taastumiseks puhkab Argo kahel päeval nädalas ja veedab aega sõpradega või jalutab. Argo on oma sõnul juba sellises vanuses, et ei jaksa enam nii palju sportida kui varem. „Kui ma aastaid tagasi paksukesena trennis käima hakkasin, imestasid kõik, kui ma ühtäkki parem välja nägin. Selgitasin siis, et selleks tuleb sportida ja toitumist jälgida. Üks mu unistusi on saada viipekeelseks personaaltreeneriks, aga selleks on vaja haridust. Mind huvitab väga kehakultuuri valdkond ja tahaksin selles osas oma silmaringi veelgi avardada.”

Argo soovib, et treenerid kurtidega enam arvestada püüaksid. Lihtsamad viiped on võimalik kiirelt ära õppida ja, teades, et tunnis on ka kurte, saab lisaks rääkimisele ka vajalikke treeningvahendeid ette näidata. „Alati pole vaja pikka juttu, vaid kas või sõrmedel numbreid näidata või hantlitele viidata. Soovitan ka kurtidel kindlasti trenne proovima tulla.”

Meie rühmatreeningud

Sulge

MyFitness uudiskiri

Liitu MyFitnessi uudiskirjaga ja oled alati kursis meie uuemate treeningute, klubi uudiste ja koostööpartnerite heade pakkumistega!

 

Tutvu meie privaatsusteatega.

Sulge

Logi sisse

Ei ole veel liige? Liitu!

Unustasid salasõna?

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?