MyFitness

Paljud meist on igatsenud keset argipäeva askeldamist hetke, et korraks peatuda, mõtteid lendu lasta ja häid tundeid kogeda? Kui elutempo on kiire, siis üheks võimaluseks efektiivselt lõõgastuda on muusika. Mis on muusika saladus? Artist Siseraadiod OÜ muusikapsühholoog Dali Kask, aitab sellele küsimusele vastuse leida.

muusikapsühholoog Dali Kask

muusikapsühholoog Dali Kask

“Muusika oskuslikul valikul on võimalik mõjutada inimese meeleolu ja parandada enesetunnet. Ent mis on muusika saladus? Neurofüsioloogilised uuringud näitavad, et kõrva jõudes muutuvad helilained elektrilisteks impulssideks, mis läbivad erinevaid ajustruktuure. Selle tulemusena tekib organismis hulgaliselt erinevaid reaktsioone – muutuvad näiteks pulss, vererõhk, hingamine ja naha temperatuur – ning need reaktsioonid omakorda muudavad inimese psühholoogilist seisundit. Seega on muusika, mida me kuulame või mille loomises me osaleme, otseselt seotud meie meeleolu ja käitumisega.

Lõdvestav ja ergutav muusika

Laias laastus võib eristada kaht muusika liiki – lõdvestav ja ergutav. Lõdvestav muusika on tavaliselt minoorses helistikus, aeglase tempoga, maheda tämbriga, üleminekud ja muutused muusikas on harmoonilised ja sujuvad. Siia alla kuuluvad rahulik klassikaline muusika, chill out või lounge muusika, ent samuti mõni rahulikus tempos pop- või rockmuusika ballaad. Rahulikus tempos muusikapala aeglustab  inimese südamelööke, hingamise rütm muutub rahulikumaks, keha ja meel rahunevad ning pärast muusika kuulamist tunneb inimene ennast värskemana.

Ergutav muusika on mažoorne, kiire tempoga, ootamatute kiirenduste ja aeglustustega ning vahelduva dünaamikaga. Kui oleme füüsiliselt väsinud ja soovime end ergutada, on väga hea  kuulata rütmikamat ja kiirema tempoga muusikat, näiteks rocki, pop’i, house’i või R&B-d.

Siinjuures ei tohi aga unustada, et väga valju rütmilise muusika pikaaegne kuulamine võib hoopiski väsitada.

Muusika mõju Sinu treeningutele

Lousiana Ülikooli teadlased tegid eksperimendi kus täiskasvanud inimeste grupp tegi trenni väga valju rockmuusika saatel. Eksperimendi käigus mõõdeti inimeste südametööd ja pulsisagedust ja avastati, et kiire ja tugeva rütmiga muusika väsitas inimesi kiiremini ja nende sooritusvõime langes. Kui sama grupp inimesi tegi trenni rahulikuma tempoga muusika saatel, olid nad treeningu jooksul oluliselt vastupidavamad.

Seega treeningu taustaks mängiv muusika omab päris olulist rolli ja väga vali ja raju rütmiga muusika treeningsaalis võib tekitada head emotsiooni aga ei pruugi endaga kaasa tuua häid sooritusi. Kui aga muusikas olev tempo on sünkroonis treeningu intensiivsusega, saab treenija vastupidavust treeningu käigus suurendada. Aeroobsetes rühmatreeningutes enamalt jaolt selleks muusikat kasutataksegi.

Muusika aktiveerib fantaasiat ja kujutlusvõimet

Enamik uurimusi kinnitab, et muusika toime on suurem, kui muusika omab kuulaja jaoks isiklikku tähendust ja vastab muusikalisele maitsele.

Kaasaegsed ajulainete uurimisega tegelevad teadlased on üksmeelel, et muusika on hea vahend kujutluste ja fantaasia aktiveerimiseks, loometegevuse ergutamiseks ning uute seoste ja assotsiatsioonide tekitamiseks.

Ärkvel seisundis, mõttetööd tehes, ülimalt keskendudes või ka stressis olles töötab meie aju beeta lainetel, mille lainepikkuseks on 14-40 Hz. Selles seisundis oleme me valdava osa oma päevast. Rahulikku muusikat kuulates hakkavad rahulikumaks muutuma ka meie ajulained. Rahunedes tekivad esmalt alfa lained (8-14 Hz). Selles seisundis hakkab hästi tööle  see osa meie ajust, kus sünnivad uued ideed ja käivituvad meie loovad võimed.Veelgi enam rahunedes tekivad ka tetha lained (4-8Hz). Selliste ajulainete juures on inimene sügavalt lõdvestunud ja käivituvad sisemised kujutlused, mis on väravaks inimese alateadvusesse.

Seega muusika on hea inspiratsiooniallikas, mis aitab aktiveerida kujutlusi ja fantaasiad, ergutab loovat mõtlemist ning toetab uute seoste ja assotsiatsioonide tekkimist, mis on äärmiselt vajalikud erinevate probleemidega toimetulekuks.

Oma töös Artist Siseraadiote muusikapsühholoogina puutun tihti kokku inimestega, kes küsivad: “Millised on maailma kõige paremad lood, mida inspiratsiooniks kuulata?” Ühest vastust ei ole, kuna iga inimene suhestub muusikaga erinevalt.

Eelnevast lähtuvalt saab aga soovitada, et hea on enda jaoks välja valida need lood, mis meeldivad, teevad tuju heaks, aitavad igapäevasest rutiinist korraks maha astuda või lasevad inspiratsioonil lendu minna.

Teadvustatult muusikat valides saab oma meeleolu ja enesetunnet muuta soovitud suunas.”

 

Sulge

MyFitness uudiskiri

Liitu MyFitnessi uudiskirjaga ja oled alati kursis meie uuemate treeningute, klubi uudiste ja koostööpartnerite heade pakkumistega!

 

Tutvu meie privaatsusteatega.

Sulge

Unustasid salasõna?

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?